b a s i r a t a f z a e i . c o m
زمان جاری سایت:
تبلیغات
قالب فارسی
  • تازه ها
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین
» یادداشت / فضای مجازی / اختصاصی

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

توسط: سردبیر در 23 مهر 1393, 09:08

 هر از چند گاهی موجی از ساخت نرم افزارهای ارتباطی موبایلی به راه می افتد که چندی بعد شاهد موج دیگری در تخریب و وابستگی شدید آن به سرویس های جاسوسی و یا گمانه زنی هایی از سوء استفاده این سرویس ها از کاربران کشورهای هدف به گوش می رسد. اگرچه در بسیاری از موارد امری ثابت شده است و سرویس های جاسوسی نیز به خوبی شکاف موجود را درک کرده اند و برای استفاده کاربران کشورهای هدف از هر نوع ترفندی استفاده می کنند اما باید دانست که برای مقابله با چنین هجمه هایی که در بسیاری از موارد ضربه به مذهب و فرهنگ اسلامی مان زده است چه تدابیری اندیشیده شده است.


پایگاه جامع بصیرت افزایی: شاید زمانی که اولین رایانه برای استفاده عموم وارد بازار شد کسی نمی توانست سرعت فراگیری علم اطلاعات و ارتباطات را متصور شود. به تدریج اینترنت جای خود را در میان طالبان فناوری باز نمود و در ایران نیز با بسترسازی اینترنت پرسرعت، سرعت فزاینده و مطالبه گری به خود گرفت. پای اساسی در استفاده از اینترنت را جوانان تشکیل می دهند و نحوه استفاده از آن نیز در میان اقشار مختلف به گونه ای متفاوت نیز هم هست. تلفن های همراه در این بین به یک بخش جدانشدنی زندگی جوانان و کسانی که مدوام نیاز به استفاده از ابزارهای اینترنتی و ارتباطی دارند، تبدیل شده است. بهره وری تلفن های همراه هوشمند از آخرین فناوری های ارتباطی و گستردگی ابعاد و انواع آنها در قالب؛ موبایل، فبلت، تبلت و حتی نوت بوک ها، و همچنین دسترسی به اینترنت در هر جایی از طریق سیستم های آنتن دهی اپراتورهای تلفن همراه موجب گردیده است تا دیگر مرزی برای این نوع فعالیت ها متصور نشود. بدیهی است که فضای موجود دارای مزیت ها و آسیب هایی است که مکرراً در محافل مختلف علمی و جمعی از آنها سخن به میان آمده است اما آن چیزی که سبب ترسیم ماهیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در این مسیر جهانی می شود، عدم عقب ماندگی و یا ضعف رفتاری در برخورد با چنین رویدادهایی است.

امروزه نرم افزارهای ارتباطی موبایلی به دلیل کم کردن هزینه های مخابراتی، دسترسی جهانی به افراد و در اختیار داشتن امکانات مالتی مدیا و اشتراک گذاری فراوان داده ها، به عنوان یک بازوی زندگی روزمره در بین آحاد جامعه علی الخصوص جوانان تبدیل شده است. هر از چند گاهی موجی از ساخت نرم افزارهای ارتباطی موبایلی به راه می افتد که چندی بعد شاهد موج دیگری در تخریب و وابستگی شدید آن به سرویس های جاسوسی و یا گمانه زنی هایی از سوء استفاده این سرویس ها از کاربران کشورهای هدف به گوش می رسد. اگرچه در بسیاری از موارد امری ثابت شده است و سرویس های جاسوسی نیز به خوبی شکاف موجود را درک کرده اند و برای استفاده کاربران کشورهای هدف از هر نوع ترفندی استفاده می کنند اما باید دانست که برای مقابله با چنین هجمه هایی که در بسیاری از موارد ضربه به مذهب و فرهنگ اسلامی مان زده است چه تدابیری اندیشیده شده است. وجود یک نرم افزار ارتباطی موبایل تماماً ایرانی مدتهاست که دغدغه جوانانی شده است که از این نوع بسترهای ارتباطی استفاده می کنند. نرم افزاری که دارای رابط گرافیکی مطلوب، امکانات جامع، قدرت بارگذاری سریع و مطمئن و از همه مهمتر ایرانی باشد تا ضمن استفاده کاربران ایرانی بتواند نیازهای طیفی از کاربران جهانی را که از همهمه جاسوسی بودن برخی نرم افزارها خسته شده اند، برطرف سازد.

در همین راستا و درک نیاز به تنظیم و تهیه چنین نرم افزارهایی، وزارت ارتباطات به خوبی متوجه این بستر شده است و اقدام به حمایت های زیرساختی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این راستا شده است. در همین راستا، وزیر محترم ارتباطات جناب آقای محمود واعظی از دو نرم افزار ایرانی با نامهای ساینا (Syna) و بیسفون (Bisphone) رونمایی نمود. این خبر طیف عظیمی از مطالبه گران را خوشحال و امیدوار نمود که بالاخره جمهوری اسلامی ایران نیز توانست در این عرصه حرفی برای گفتن داشته باشد و این روزنه نوید روزهای درخشان تر را خواهد داشت. اما پس از بررسی های بعمل آمده، یکسری ابهامات و کاستی هایی به نظر آمد که در ذیل به بخشی از آنها اشاره می کنیم؛


نرم افزار ارتباطی ساینا

همانطور که از اسم این نرم افزار بر می آید ادعای ایرانی بودن آن تا حدی مورد قبول واقع می شود که همان سیمرغ، پرنده افسانه ای ایرانیان است. این نرم افزار در پارک دامین سایت اپراتور تلفن همراه برای دانلود قرار دارد و امکان برقراری ارتباط رومینگ و کاهش هزینه های مخابراتی را نیز با خود به همراه دارد. این نرم افزار اگرچه دارای امکانات جانبی فراوانی نیست و از رابط گرافیکی مطلوبی بهره نمی برد اما به خوبی نوید بهبود نواقص را در کاربر ایجاد می کند. از اینکه در زمان استفاده یک حس غیرت ملی به انسان دست می دهد امری طبیعی و ارزشمند است اما در برخی موارد موجب تزلزل این روحیه می شود! به عنوان مثال؛ در اولین گام ثبت نام و زمانی که کاربر اقدام به نوشتن شماره همراه خود جهت ثبت در سیستم می نماید، پرچم کشور آمریکا به طور پیش فرض خودنمایی کرده و پس از چند ثانیه و شناسایی کد پیش فرض تلفن همراه، به پرچم جمهوری اسلامی ایران تبدیل می شود! و همچنین روبروی پرچم فلسطین، عبارت سرزمین های فلسطینی Palestinian Territories درج شده است! که ما این موارد را، نه یک کار زیرکانه بلکه یک باگ (نقص) نرم افزاری می دانیم و امیدواریم در روزهای آتی رفع گردد.

اگرچه این نرم افزار بایستی مدتی از فعالیت خود را بگذراند و مطالبات و نیازهای کاربران را تجمیع کرده و در رفع نواقص آن کوشش نماید، اما باید توجه داشته باشیم که جمهوری اسلامی ایران به تازگی سعی در استفاده از زیرساخت ها و قابلیت های متخصصان ایرانی نموده است و در ابتدای مسیر هستیم و چنین مشکلاتی تا حدی طبیعی به نظر می رسد اما با توجه ویژه و دقتی بیشتر می توان در بیشتر دیده شدن و ترسیم جایگاه مقبول قدم برداشت. ضمن اینکه بایستی نگاه بین المللی نسبت به اینگونه فعالیت ها داشت تا قدرت نرم افزاری جمهوری اسلامی ایران در حوزه فن آوری های ارتباطی موبایل به جهانیان شناسانده و اعتماد شود.

جهت دانلود نرم افزار ارتباطی موبایل ساینا به آدرس روبرو مراجعه فرمایید: www.mci.ir/syna


نرم افزار ارتباطی بیسفون

بیسفون نام دیگر نرم افزاری است که به عنوان یک نرم افزار ارتباطی موبایل ایرانی از آن رونمایی شد. در نگاه اول شاید هیچ نکته ای وجود نداشته باشد که به ما القاء نماید این نرم افزار ایرانی است و حتی در تبلیغات آن نامها و تصاویر همگی خارجی هستند! شاید نگاه برنامه نویسان این نرم افزار بیشتر معطوف به بازار جهانی است و می خواهند برندی را معرفی کنند که متعلق به جهانیان باشد. اما برنامه هایی با قابلیت های بسیار و قدرت فراوان در این حوزه وجود دارند که حتی برتر از برترین های بازار سرویس دهی می نمایند اما نام کشور خود را در ابتدای مراحل راه اندازی درج می نمایند تا به اعطلای کشورشان کمک کنند. اگرچه این مورد در نواقص نرم افزاری قرار نمی گیرد اما قاعدتاً یک مطالبه عمومی و توجه به آن موجب فخر ایرانیان خواهد بود. البته نباید از رابط کاربری جذاب و امکاناتی که در اختیار داشتن کاربر قرار می دهد چشم پوشی کنیم و نیز این نرم افزار از امکانات و قدرت خوبی برخوردار است، لیکن چند نمونه ایراد جزئی همچون؛ عدم وجود شکلک های گرافیکی، عدم نمایش از نگارش طرف مقابل و یا امکانات پایین گروه سازی ها وجود دارند اما نمره قبولی را خواهد گرفت. با توجه به تمامی مواردی که ذکر شد، ابهاماتی نیز در ماهیت این نرم افزار برای طیف وسیعی از کاربران وجود داشت که با مراجعه به سایت اعلام شده ی این نرم افزار برایشان بوجود آمد و با بررسی های تکمیلی متوجه یکسری از ابهامات در این راستا شده ایم که انتظار می رود نسبت به پاسخگویی و یا رفع موارد ذیل اقدام نموده تا کاربران همانطور که در دانلود سنترها از طراحی و اجرای چنین نرم افزار ایرانی احساس قدرت و غیرت می کنند با اطمینان نیز استفاده نمایند؛

1. تبلیغاتی که از این نرم افزار در سایت www.bisphone.ir و یا دانلود سنترهایی همچون؛ بازار و پلی استور وجود دارد نشانی از ایرانی بودن ندارد و تمامی اسامی و تصاویر افراد خارجی است و حتی سرویس دهنده هاست این سایت نیز در کشور آلمان می باشد.

2. سایت ارائه دهنده ی نرم افزار فقط اقدام به بارگذاری نرم افزار نموده است و دیگر قابلیت ها و اطلاعات آن غیر فعال است که این امر نشان از پشتیبانی ضعیف دارد و کاربر به ناچار برای اعلام مشکلات خود و رفع نواقص نرم افزار بایستی به دانلود سنترها مراجعه نموده و اقدام به نشر دیدگاه نماید تا بلکه پاسخی دریافت کند.

3. تصویری از مراحل اولیه این نرم افزار وجود دارد که از مراحل ثبت نام این نرم افزار در اولین روز رونمایی از اولین مرحله ثبت نام گرفته شده است و هم اکنون به صورت وسیعی نیز در فضای مجازی منتشر شده است. در این تصویر نام کشور اسرائیل برای کاربرانی که قصد انتخاب کشور سرویس دهنده سیم کارت خود را دارند به چشم می خورد و از یک نرم افزار ایرانی چنین انتظاری نمی رود. البته لازم به ذکر است که پس از بررسی های بعمل آمده از جانب شرکت سازنده این نرم افزار (Bistalk Telecome AG) که جلوتر در مورد آن اشاره ای خواهیم داشت در جواب افرادی که این نرم افزار را اسرائیلی خواندند و یا مورد اتهام قرار دادند، این موضوع را نفی کرده است. پس از این مجدداً اقدام به ثبت نام جدید نمودیم که این بار نامی از کشور اسرائیل دیده نشد.

4. نکته دیگر اینکه فلسطین را یک منطقه تلقی نموده است که با اصول و اعتقادات جمهوری اسلامی ایران همخوانی ندارد و این یک تحریف تاریخی از جانب استکبار جهانی است که بایستی رفع گردد. ضمن اینکه به نظر می رسد داده های پیش فرض از کدهای کشورها در این نرم افزار تعبیه شده است و ما اصل را بر آن می گذاریم که سازندگان آن به چنین مساله ای توجه نکرده اند اما از امروز به بعد انتظار رفع موارد ایدئولوژیک نرم افزاری که خود را ایرانی می داند، به شدت مطالبه می شود.

5. در مرحله بعدی که کاربر در انتظار کد فعالسازی قرار دارد، یک کد 4 رقمی از پیش شماره 46+ به تلفن همراه ارسال می شود که متعلق به کشور سوئد است. تا اینجا مشکلی نیست اما وقتی کاربران ایرانی تمایل به استفاده از نرم افزارهای ایرانی دارند که تمامی بسترهای آن در ایران باشد حتی اگر طراحی آن بومی نباشد حداقل انتظار می رود که هاستینگ آن در ایران هدایت و عملیاتی گردد چرا که بیشترین مولفه استفاده ایرانیان از نرم افزارهای ایرانی پس از بومی بودن، عدم سوءاستفاده های جاسوسی از اطلاعات آنهاست. ما این نقیصه را یک نقیصه بزرگ می دانیم و امیدواریم راهکاری برای رفع آن اندیشیده شود.

6. آنطور که دانلود سنترها معرفی گردیده است وابستگی این نرم افزار به شرکت بیستاک تله کارم (Bistalk Telecom AG) است که سایت www.bistalk.com متعلق به این شرکت است (البته با بررسی از اطلاعات دامنه ها، هاستینگ ها و فعالیت متخصصان این شرکت در شبکه های اجتماعی، حضور ایرانی ها در این شرکت به انحاء مختلف مشخص گردیده است اما میزان این وابستگی ها مشخص نیست). پس از ورود به سایت متوجه می شویم که دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس واقع است و هاستینگ هایی در کشورهای؛ انگلستان، آلمان و ایتالیا دارد. در بخش Technical Information این سایت نمایی از نقشه جهان وجود دارد که نوری از قلب اروپا به تمام جهان ساتع می شود و شرکت بیستالک همکارانی از کشورهای؛ آمریکا، هلند، سوئیس، ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلستان و... معرفی کرده است که به هیچ عنوان نام جمهوری اسلامی ایران در آن وجود ندارد.

حال سوال اینجاست اگر این نرم افزار ایرانی است چرا شرکت بیستالک این نرم افزار را معرفی نکرده و یا حداقل نام کشور ایران را در تعاملات خود ذکر ننموده است؟ چرا با پیش شماره کشورهای خارجی اقدام به ارسال کد فعالسازی می شود؟ چرا رنگ و بوی ایرانی و اسلامی ندارد؟ چرا ساخت ایران بودن در آن خودنمایی نمی کند؟ چرا نسبت به ایدوئولوژی های حقانی جمهوری اسلامی ایران منفعل عمل کرده است؟ و چراهایی دیگر که با بررسی های دقیق تر از نوع دامین و هاستینگ و صاحبان آن به دست رسیده است که مجال بحث آن نیست و قصد ما ایجاد مطالبه ای از جانب کاربران ایرانی دغدغه مند از سازندگان این نرم افزار بوده است و نه تخریب آن یا چیز دیگری!

جهت دانلود نرم افزار ارتباطی موبایل بیسفون به آدرس روبرو مراجعه فرمایید: www.bisphone.ir

با تمام این تفاسیر به نظر می رسد یک گام اساسی در حوزه فن آوری های نوین ارتباطی تلفن همراه برداشته شده است و بایستی در وهله اول از جانب کاربران ایرانی و مسئولان اجرایی مورد حمایت واقع گردد تا بازتاب و اقبال جهانی داشته باشد. اما این امر مستلزم رفع نواقص موجود و ابهامات بوجود آمده است تا ضمن بالابردن کیفیت نرم افزاری و سخت افزاری و همچنین روشنگری در ماهیت چنین نرم افزارهایی، از حمایت غیورمردانه ایرانیان و ایران دوستان بهره مند شوند.

پ.ن: تمامی موارد ذکر شده، مستند هستند و برخی از آنها را در زیر مشاهده می نمایید ...
 
پایگاه جامع بصیرت افزایی

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 

اعتماد یا ابهام؛ نگاهی به رونمایی از دو نرم افزار موبایل ایرانی

 ارسال مطلب به دوستان
انتخاب محتوای ارسالی:
عنوان مطلب
خلاصه مطلب
نام شما:
رایانامه:برچسب ها: ساینا بیسفون نرم افزار موبایل ایرانی ابهامات نواقص syna bisphone بصیرت افزایی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.