b a s i r a t a f z a e i . c o m
زمان جاری سایت:
تبلیغات
قالب فارسی
  • تازه ها
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین
» مقاله / انقلاب اسلامی / اختصاصی

مجلس خبرگان رهبری؛ هوشیاری و موقعیت شناسی

توسط: سردبیر در 7 تیر 1393, 07:30
سابقه مجلس خبرگان به تدوین قانون اساسی در ابتدای انقلاب اسلامی بازمی گردد؛ زمانی که طرح مشترک شوراي انقلاب و دولت مبني بر تشكيل مجلس خبرگان ارائه شد. به فرمایش امام خمینی "مجلس‌ خبرگان‌ يك‌ مجلسي‌ است‌ كه‌ بايد شما و ملت‌ بدانند كه‌ اين‌ مجلس‌ پشتوانه‌ كشور است‌. براي‌ حفظ‌ امنيت‌ كشور و حفظ‌ استقلال‌ كشور و حفظ‌ آزادي‌ براي‌ كشور”.


پایگاه جامع بصیرت افزایی: اگرچه در همان ابتدای تأسیس مجلس خبرگان رهبری، مسئله بر سر اعضای این مجلس و شاکله آن مورد نزاع احزاب و تشکل های مختلف سیاسی قرار می گیرد و حامیان مجلس موسسان و خبرگان در برابر هم صف آرایی می نمایند؛ اما وزارت کشور دولت موقت در این زمینه بیان می دارد که "مجلس مؤسسان در تعريف اصلي اش مجموعه دو مجلس سنا و شورا است. ولي شرايط فعلي مصداق درستي براي گردهمايي نمايندگان مردم نميتواند باشد. [هنوز در نظام جمهوري اسلامي مجلس شورا و سنا وجود ندارد] و مجلس خبرگان مجموعه‌اي است از افراد متخصص كه ميتوانند درباره محتواي قانون اساسي اظهار نظر كنند و در مسائل تخصصي‌در جمع كمتر سريعتر و صحيحتر ميتوان تصميم گرفت" و مسئله را به نوعی با همراهی و روشنگری امام راحل و همچنین حمایت علمای وقت خاتمه میدهد. 
بعدها ساز و کارهای مناسب در این زمینه وضع گردید که با برگزاری نخستین مرحله انتخابات مجلس خبرگان در آذرماه سال 1362، تحقق اراده قانون اساسی شکل گرفت و اکنون نیز این انتخابات باتوجه به دوره آن، هر 8 سال یکبار برگزار می شود.مجلس خبرگان رهبرى نماد نقش ملت در تعيين عالى ترين مقام و مسئول حكومتى و مرجع انتخاب ولی فقيه عادل، مدير، مدبر و شجاع است که مظهر اسلاميت، جمهوريت و مردم سالاری دینی است. 
تعریف و شاکله مسئولیت های خبرگان
بر اساس اصل 5 قانون اساسی "در زمان غیبت امام عصر(عج) -در جمهوری اسلامی ایران- ولایت امر و امامت بر عهده فقیه عادل و با تقوی، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است که مردم او را به رهبری شناخته و پذیرفته باشند و در صورتی که هیچ فقیهی دارای چنین اکثریتی نباشد رهبر یا شورای رهبری مرکب از فقهای واجد شرایط در اصل 107 عهده دار آن می شوند. " از این رو عمده ترین وظیفه خبرگان رهبری در اصل ۱۱۱ قانون اساسی بیان شده است:"هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود، یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده‌است، از مقام خود برکنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم می‌باشد. در صورت فوت یا کناره گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظفند، در اسرع وقت نسبت به تعیین و معرفی رهبر جدید اقدام نمایند."
 بر اساس اصل ۱۰۷ و 111 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت" تعیین و نظارت بر رهبر" جمهوری اسلامی بر عهده مجلس خبرگان است. این مجلس ۸۶ نفره با دوبخش هیات رئیسه و کمیسیون، متشکل از فقهای واجد شرایط منتخب مردم است که تشخیص صلاحیت برای نامزدی و انتخاب ایشان به عنوان عضو این مجلس، برعهده فقهای شورای نگهبان است (فقهای شورای نگهبان، 6 فقیه واجد شرایط هستند که از سوی رهبری انتخاب می شوند).
باید توجه داشت که احراز صلاحيت علمي و اجتهادي افراد جهت ورود به مجلس خبرگان، برعهده خبره اجتهاد است که مي‌تواند قدرت استنباط فرد را تشخيص دهد. بنابراین، این موضوع که الزاما بايد فقهاي شوراي نگهبان مرجع تشخيص صلاحيت‌ها باشند، يك امر قانوني است که به تصویب خود خبرگان رسیده است و جنبه قانومند شدن نحوه احراز صلاحیت ها را دارد. از مشخصه های اصلی اعضای مجلس خبرگان -که تأييد صلاحيت آنان نیز در گروی آن است- می توان به اشتهار به ديانت، وثوق و شايستگي اخلاقي، اجتهاد(قدرت استنباط بعضي مسائل فقهي را داشته و بتواند ولي فقيه واجد شرايط رهبري را تشخيص دهد)؛ بينش سياسي و اجتماعي، آشنايي با مسائل روز، معتقد بودن به نظام جمهوري اسلامي ايران و نداشتن سوابق سوء سياسي و اجتماعي اشاره کرد.

اهمیت ماهوی خبرگان رهبری
محور ‌ و ركن‌ اساسي‌ نظام‌ مقدس جمهوری اسلامي‌ "ولايت‌ فقيه‌" است‌، به این معنا که مشروعیت‌ و مقبوليت‌ اركان‌ آن‌ شامل دولت‌، مجلس‌‌، دستگاه‌ قضا‌، نيروهاي‌ نظامي‌ و انتظامي‌، ذیل رکن اساسی ولی فقیه قرار می گیرند. اشاره شد که سازوکار تعیین ولی فقیه در نظام اسلامی بر مبنای قانون اساسی و مکانیزم مجلس خبرگان است، بنابراین قوام و مشروعیت نظام اسلامی با استناد به موجودیت و از دریافت صحیح ماهیت مجلس خبرگان می باشد.
اما در کنار نقش مقطعی تعیین رهبری، نقش مهم دیگر مجلس خبرگان، نظارت دائمی بر عملکرد ولی فقیه، است. این نظارت از آن رو است که خبرگان مراقب باشند رهبری وظایف قانونی خود را به خوبی انجام داده و شرایط رهبری را از دست ندهد. حتی اگر معلوم شود که رهبر از ابتدا، دارای صفات و ویژگی های لازم نبوده است، با تدبیر خبرگان از مقام خود عزل می شود؛ یعنی احراز شایستگی وتوانایی وی نیز مدام مورد بررسی فقهای واجد شرایط منتخب مردم است.
امام خمينى‏(ره) اين مسئوليت را "رأس همه مسئوليت‏‌ها" دانسته و می فرمایند "كوچك‏ترين سهل‏‌انگارى و مسامحه و كوچك‏ترين اعمال نظرهاى شخصى و خداى نخواسته تبعيت از هواهاى نفسانى كه ممكن است اين عمل شريف الهى را به انحراف كشاند، بزرگ‏ترين فاجعه تاريخ را به وجود خواهد آورد".
بنابراین مسئوليت مجلس خبرگان به جهت مکانیزم تضمین سرنوشت در مقام رهبری جامعه از جایگاهی بی بدیل و حیاتی برخورداراست. 
اثبات این مدعا در کلام گهربار امام خمینی(ره) مشهود است که می فرمایند:"در قضیه خبرگان اهمیت خیلی زیاد است، برای اینکه ممکن است که یک وقتی اگر ماها، شماها، غفلت کنید یا سستی کنید یا انظارتان را متوجه به یک مسائل دیگر بکنید و اشتغال به مطالب دیگر پیدا بکنید، اشخاصی که با مسیر شما مخالف هستند چند نفری بفرستند در مجلس و موجب زحمت بشوند. از این جهت، در این وقت باید همه توجه به این دو تا مطلب باشد: یکی تدوین قانون اساسی؛ یعنی نظر در قانون اساسی، که از شماها هر کس صاحبنظر است نظر بدهد و یکی هم انتخاب اشخاصی که باید بشود، اشخاصی که متدین باشند، اشخاصی که اهل نظر باشند؛ شرقی و غربی نباشند؛ مورد اطمینان جامعه باشند".
مجلس خبرگان و رویه های حاکم بر آن آنقدر دارای اهمیت است که حضرت امام(ره) در وصيت‌ نامه‌ سياسي‌ الهي امام‌ خميني‌(ره‌) می فرمایند:"اگر مسامحه‌ نمايند و خبرگان‌ را روي‌ موازين‌ شرعيه‌ و قانون‌ انتخاب‌ نكنند، چه‌ بسا كه‌ خساراتي‌ به‌ اسلام‌ و كشور وارد شود كه‌ جبران‌پذير نباشد و در اين‌ صورت‌ همه‌ در پيشگاه‌ خداوند متعال‌ مسئول‌ مي‌باشند. از اين‌ قرار است‌ عدم‌ دخالت‌ ملت‌، از مراجع‌ و علماي‌ بزرگ‌ تا طبقه‌ بازاري‌ و كشاورز و كارگر و كارمند همه‌ و همه‌ مسئول‌ سرنوشت‌ كشور و اسلام‌ مي‌باشند چه‌ در نسل‌ حاضر و چه‌ در نسل هاي‌ آتيه‌ و چه‌ بسا كه‌ در بعض‌ مقاطع‌ عدم‌ حضور و مسامحه‌ گناهي‌ باشد كه‌ در رأس‌ گناهان‌ كبيره‌ است‌".
بی گمان معرفت و درک صحیح از ماهیت و اهمیت خبرگان رهبری در کلام نافذ معمار کبیر انقلاب به عنوان نص مرجع و شاخصی مطرح شناخته می شود و حضرت امام(ره) این مسئله حیاتی را بطور شایسته و بایسته درک نمودند.

هوشیاری؛ شرط صیانت از شاهرگ حیاتی قانون
حساس ترین موضوع در جامعه، رهبری و شایستگی آن است و مجلس خبرگان از این رو وظیفه ای سنگین و مسئولیتی خطیر بر عهده دارد. درواقع مجلس خبرگان، شاهرگ حیاتی قانون اساسی نظام اسلامی، لازمه حیات سیاسی، اساس تداوم‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ و مهر مشروعيت‌ بخشيدن‌ به‌ آن‌ است. 
نقش بی بدیل این مجلس وتوجه به حساسیت مقام معظم رهبری موجب شده تا همواره دشمنان اسلام‌ و نظام مقدس جمهوري‌ اسلامي‌، چشم طمع بر آن دوخته و سعی در کمرنگ جلوه دادن نقش و جایگاه آن نمایند. همچنین سعی دشمنان بر این بوده است تا همواره با تطمیع اعضای این مجلس موجبات اختلاف، لغزش و همچنین انحراف را در آن ایجاد نمایند. نمونه ای از این تلاش را می توان بعد از رحلت امام خمینی(ره) و مسئله جانشینی دریافت. خوشبختانه ظرف‌ چند ساعت، نقشه شوم دشمن نقش بر آب شد و‌ پس‌ از رحلت‌ جانسوز امام‌ امت‌(ره‌)، اعضای خبرگان رهبری به‌ سفارش‌ آن‌ حضرت‌ عمل‌ كرده‌ و با انتخاب‌ شايسته‌ترين‌ و آگاه‌ترين‌ فقيه‌، دشمنان‌ اسلام‌ و انقلاب‌ را مأيوس‌ و نااميد کرد. اگرچه تا مدت ها زمزمه ها و تشویش هایش مشاهده می شد اما در اصل قضیه خدشه ای وارد نگردید که این امر از ثمرات جامعه دینی و اعتماد مردم به کارگزاران حکومتی است.
در برهه حساس کنونی که دشمنان ایستادگی و مقاومت نظام مقدس جمهوری اسلامی دست روی نقاط حساس جامعه از جمله فشارهای اقتصادی گذاشته و از تمام ابزار و سازوکارها برای حمله به این نظام مقدس و به معنای خاص ولایت فقیه فروگذار نمی کنند، بدیهی است نقش و وظیفه آحاد جامعه اعم از مردم و مسئولین بسیار حساس و مهم می نماید. 
مستندات شهودی و مطالعاتی بر این امر استوار است که دشمنان اسلام و نظام اسلامی به انتخابات پیش روی مجلس خبرگان توجه ویژه داشته و مترصد آنند عده ای از دست نشانده های خود را وارد این محفل بنیادین کرده و به ظن خود خسارات فراوانی را متوجه ثبات و آرامش ایران اسلامی نمایند. این امر با بیان استراتژی "تغییر رفتار، تغییر ساختار" از جانب غرب به عنوان شیوه ای که اکنون باتوجه به مذاکرات هسته ای به کار ایشان می آید به اثبات می رسد.
دشمنان نظام به براندازی از طریق تغییر  رفتار و سپس تغییر ساختار ماهوی می اندیشند که بی گمان مجلس خبرگان رهبری از گزند این آسیب نگرشی به عنوان تغییر در پارادایم ها و سپس شاکله ادره نظام در امان نخواهد بود مگر با موقعیت شناسی همه جانبه مردم و مسئولین. هوشیاری مسئولان و دشمن شناسی مردم از عمده ملزومات مقابله با چنین شرایطی است.
بی گمان منظور از کلید واژه "اعتمادسازی" در مذاکرات هسته ای، همان چیزی است که به خیال ایشان فرآیند تغییر رفتار و تغییر ساختار در نظام حکومتی ایران را محقق می نماید. در این زمینه در فتنه 88 به اثبات رسید که از دوستان داخلی و دشمنان خارجی اعم از رقاصه ها، منافقین، غرب زدگان و سلطنت‌طلبان کاری ساخته نیست و بنابراین با هدف گیری راس نظام، باید به دنبال جریانی پرقدرت و با سابقه انقلابی سیاسی در داخل باشند تا با ورود این جریان و این افراد در مجلس خبرگان به عنوان هدف اصلی، ماموریت تغییر رفتار و ساختار را به درستی انجام دهند.
 مسئولین امر و بویژه شورای محترم نگهبان موظف هستند تا با دقت در تایید صلاحیت نامزدان انتخابات این مجلس، علاوه بر ادای تکلیف خود به نظام مقدس جمهوری اسلامی، مانع از حضور و نفوذ افراد فاقد صلاحیت به این مجلس شده و مردم را در مسیر انتخاب شایسته یاری نمایند و در این مسیر از هرگونه مسامحه یا چشم پوشی نسبت به فعالیت های کنونی فرد(بر مبنای ملاک حال فعلی افراد است) پرهیز نمایند. چنین به نظر می رسد که صف آرایی ها از هم اکنون درحال شکل گیری است و تکیه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر افرادی است که احتمال پذیرش صلاحیت ایشان از مراتب بالایی برخوردار است تا ضمن سرمایه گذاری هدفمند بتوانند با در دست داشتن مهره های کلیدی در این محفل اسلامی، اساس این مجلس را با تصویب لوایح و موارد قانونی که نسخ کننده رهیافت های اسلامی انقلابی هستند را زیر سئوال برده و به تدریج از موجودیت و حاکمیت رهبری بکاهند. مقام ولایت فقیه به مثابه سکاندار کشتی انقلاب اسلامی است و مردم مسافران این کشتی هستند بنابراین مردم و حکومت بطور متقابل دارای حقوقی هستند که بر هردوی آنها متصور است. 
بطور مصداقی، مردم موظفند با بالا بردن سطح بينش‌ سياسي‌ اجتماعي‌ خود، مانع از حضور جریان های منحرف، دست نشانده و کج اندیش به مجلس خبرگان رهبری شده و از این امانت الهی صیانت نمایند. هرچند اگر در احراز صلاحیت نامزدها این مهم لحاظ شود اما وظیفه فردی افراد نباید به بوته فراموشی سپرده شود.
اجمالا هوشیاری شورای محترم نگهبان و ملت ایران در بررسی سوابق کاندیدا مسئله ای دارای اهمیت است و باید افرادی به این مجلس راه یابند که در همه زمینه ها از جمله تهذیب نفس خبره بوده و ذي‌ طلبگي‌ و دشمن سرسخت‌ دنياپرستي، هواپرستی، شکم پرستی‌ و جاه پرستی باشند. لذا افرادی منتخب ملت می باشند که در سبقه رفتار و گفتارشان استقامت‌ در برابر زیاده خواهی استکبار و استعمار داشته و دارای سابقه خدمت به‌ امام‌ راحل و مقام‌ معظم‌ رهبری بوده و ضمن پذیرش‌ تام ایشان با مسئولیت خطیر خبرگان در زمینه صیانت از نظام مقدس جمهوری اسلامی آگاه باشند یعنی اصل‌ مترقي‌ ولايت‌ فقيه‌ را به‌ عنوان‌ زيربناي‌ نظام‌ اسلامي‌ قلبا و عملا باور داشته‌ و همچنین موراد مطروحه را در تمام‌ زمينه‌ها به‌ اثبات‌ رسانده‌ باشند.
تحرکات کنونی احزاب، اشخاص و همچنین مطالعه اخبار متعدد گواه این است که بسیاری از تشکل ها و جریان های سیاسی درحال تهیه لیست های مختلف انتخاباتی برای ورود به مجلس خبرگان هستند. گستردگی و محیط رقابتی در این عرصه اگرچه به استیلاء وقوام تشکیل دوره جدید مجلس خبرگان کمک شایانی خواهد نمود اما از این مسئله نیز نباید غافل شد که تعدد آماری، ضریب نفوذ و تحرکات دشمنان را نیز فزونی خواهد بخشید.
در این بین تحرکات جریانات سیاسی که سال هاست به دست فراموشی سپرده شده یا در امتحان الهی و مردمی مردود شده اند نیز دیده می شود که به دنبال اتصال خود به برخی افراد و جریانات سیاسی خاص بوده و با موج سواری در جو غالب، در حال بازیابی خود در فضای سیاسی کشور و بطور ویژه مجلس خبرگان به عنوان مهمترین و سرنوشت ساز ترین عرصه سیاسی اعتقادی هستند. 
با تمام این تفاسیر، بیم آن می رود که خدای ناکرده حب قدرت، آرایش منفعت گرایانه افراد در فضای سیاسی حاضر را رقم زند که مبارزه با این پدیده شوم، پویایی، صلابت، قانونمداری و هوشیاری همه جانبه مردم و مسئولین را می طلبد.
 
پایگاه جامع بصیرت افزایی / فاطمه معز

ارسال مطلب به دوستان
انتخاب محتوای ارسالی:
عنوان مطلب
خلاصه مطلب
نام شما:
رایانامه:برچسب ها: مجلس خبرگان رهبری خبرگان رهبری فاطمه معز بصیرت افزایی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.