b a s i r a t a f z a e i . c o m
زمان جاری سایت:
تبلیغات
قالب فارسی
  • تازه ها
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین
» یادداشت / بین الملل / اختصاصی

سوداگری کانادای صهیونیستی

توسط: سردبیر در 2 تیر 1393, 10:31
تشریک مساعی در افعال رژیم صهیونیستی و کانادا برگرفته از نقاط اشتراکی است که دو طرف بدان توجه خاصی دارند.
 
پایگاه جامع بصیرت افزایی: ساختار نظام سیاسی کشور کانادا، چندوجهی و برگرفته از؛ سیستم تشریفاتی پادشاهی، دولت فدرال مرکزی، مجالس سنا و عوام، نظام ایالتی و فرمانداران ناظر حکومتی می ­باشد که ملکه الیزابت دوم با استناد بر قانون مصوب و رسمی، پادشاه کشور کانادا محسوب می­ شود.(۱) با توجه به نوع حضور و فعالیت کانادا در سازمان ملل و شورای امنیت، علی­رغم این­که کشور کانادا مستعمره ­ی انگلیس است اما دلبستگی و پیروی­ های ویژه ­ای از سیاست­ های اتخاذی ایالات متحده و رژیم صهیونیستی دارد.(۲) کانادا نمونه ­ای از مجموعه­ ی ۵۳ کشوری است که در استعمار امپراتوری بریتانیا قرار داشتند، که به اتحادیه کشورهای مشترک المنافع شناخته می­ شوند. این کشورها حدود ۳۰% از جمعیت جهان و همچنین ۳۰% از سطح خشکی­ های روی زمین را دارا هستند که ملکه الیزابت دوم ریاست ۱۶ کشور را در اختیار دارد.(۳) بدیهی است کشورهایی که تحت چیرگی انگلستان، ایالات متحده و رژیم صهیونیستی هستند از استقلال رأی سیاسی برخوردار نمی ­باشند و سیاست­ های اِعمالی آن­ها بر تصمیم­ گیری ­ها و تصمیم ­سازی­ های آن کشور سایه می­ اندازد. به هر حال دولت کانادا نیز از چنین شرایطی برخوردار است و یکی از مدعوین اصلی در نشست­ های همسو با سیاست ­های کلان رژیم صهیونیستی همچون؛ آیپک (AIPAC)، سابان (Saban)، اتحادیه جهانی اسرائیل (Israel Universal Aliance)، سازمان جهانی یهود (World Zionist Organization)، مکبیت (اداره کمک به دولت و ارتش اسرائیل) و دیگر لابی­ های آشکار و نهان صهیونیستی می­ باشد.

همان­ گونه که رژیم صهیونیستی در ایالات متحده دارای تأثیرگذاری عمیقی به سَبیل لابی­ های تشکیلاتی برخوردار است، دولت کانادا نیز از چنین دامنه تأثیرگذاری بهره می­ برد.(۴) بلاشک لابی­ های صهیونیستی در کانادا، پس از ایالات متحده، بزرگ­ترین لابی صهیونیستی در قاره آمریکاست. موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک کانادا به گونه­ ای است که آن را در اختیار قدرت هژمون و برتری­ طلبی ایالات متحده قرار می­ دهد. در حوزه­ ی اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی و نظامی، دولت کانادا هم­سویی عمیقی با مطالبات رژیم صهیونیستی دارد.(۵) به عنوان نمونه؛ پلیس کانادا بارها یهودیان ارتدکس را که به تظاهرات علیه رویه­ های اِعمالی رژیم صهیونیستی اقدام نموده­ اند را مورد جبر قانونی قرار داده است. این یهودیان معتقدند که رژیم صهیونیستی یک «گناه» بیش نیست و هیچ­ گونه سنخیتی با دین یهود ندارد و علاوه بر این سیاست خارجی این رژیم را چیزی جز فساد و باطل نمی­ دانند. در صورتی که یهودیان صهیونیسم کشور کانادا از تأثیرگذاری و فعالیت بسیار فراخی در این کشور برخوردارند و یکی از پایه­ های حیاتی امتزاج سیاست­ های رژیم صهیونیستی با دولت کانادا را تلقی می­ شوند. در حالی که بیش از ۲۰ هزار شهروند کانادایی در اسرائیل، و حدود ۳۵۰ هزار یهودی در کشور کانادا سکونت دارند.(۶)

کانادا در پی همتایی با سیاست­ های انگلیس، ایالات متحده و رژیم صهیونیستی، اقدام به تعطیلی سفارت خود در جمهوری اسلامی ایران نمود که موجب گردید تا شیمون پرز، کانادا را به عنوان الگوی اخلاقی معرفی نماید و اقرار نمود که دولت کانادا بار دیگر بر اثبات تقدم اخلاق­ گرایی بر عمل­ گرایی صحه نهاده است.(۷) نخست وزیر کانادا (استفن هارپر) به عنوان یکی از حامیان برتر رژیم صهیونیستی، در ضیافت شام صندوق ملی یهود بار دیگر اذعان نمود که دولت کانادا پیوسته در کنار تل­ آویو حضور خواهد داشت. بنیامین نتانیاهو نیز در این ضیافت اعتراف نمود که دولت کانادا بارها جانب حق (رژیم صهیونیستی) را گرفته است و جرأت دفاع از باورهایش را دارد.(۸) هرچند روابط فی ما بین رژیم صهیونیستی و کانادا در قالب ضیافت­ ها و تکه کلام­ های خودمانی خلاصه نمی­ شود، لیکن این رویه­ ها نوعی عیارسنجی از ژرفای همزادپنداری خواهد بود.

کانادا از همان ابتدا و از سال ۱۹۴۸، رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت و ایضاً روابط دیپلماتیک خود را از ۱۱ مه ۱۹۴۹ آغاز نمود. به تبع آن دادگاه فدرال کانادا در نوامبر ۱۹۹۵ اعلام داشت که یهودیان سراسر جهان می­ توانند به کانادا مهاجرت نموده و از پناهندگی ویژه این کشور بهره­ مند گردند. همین مسأله موجب تشتت گفتمانی در جامعه کانادا گردید و از طرفی اعطای تسهیلات خاص به یهودیان کانادایی، پیش درآمدی برای تشکیل موج مردمی ضدصهیونیستی شده است. طی نظرسنجی که BBC در سال ۲۰۱۳ از مردم کانادا انجام داد، حدود ۲۵% از مردم موافق، ۷۵% آنان مخالف ادامه روابط دولتشان با رژیم صهیونیستی بوده­ اند.(۹) عدم انبازی در بین دولت و مردم کانادا از نظرسنجی­ های مردمی و گفتمان سیاسیون این کشور، بسیار مبرهن است. استفن هارپر همواره بیان داشته است که تا خودش نخست وزیر باقی بماند و تا زمانی که کشور کانادا موجودیت دارد، از رژیم صهیونیستی و باورهایش حمایت خواهد کرد و هر هزینه­ ای را برای این ایستادگی پرداخت خواهد نمود.(۱۰)

کانادا یکی از ۳۳ کشوری است که رأی به حمایت از ایجاد میهن یهودی داده است(۱۱) و حتی در دوران جنگ سرد نیز در راستای سیاست­ های ضدکمونیستی ایالات متحده و همچنین ابقای جامعه یهودی از جانب کنگره یهودیان، فعالیت­ های بسیار گسترده­ ای را صورت داد.(۱۲) رژیم صهیونیستی هرگز به دولتی اجازه عرض اندام و جایگاه مناسباتی در نحوه اجرای سیاست­ های خود را نخواهد داد مگر این­که تأمین­ کننده منافع صهیونیسم باشد.(۱۳) دولت کانادا نیز از دیرباز دارای چنین جایگاه و منسبی بوده است و حتی پا را فراتر نموده و در این حین از کرسی ویژه­ ای برخوردار می­ باشد. تهدید امروزه رژیم صهیونیستی، قدرت­ های ضداستکباری نظیر؛ جمهوری اسلامی ایران، حزب الله لبنان و سوریه هستند که دارای تعارض ایدئولوژیکی با رژیم صهیونیستی می­ باشند. دولت کانادا نیز طبق بیعتی که با این رژیم از دیرباز داشته است، جمهوری اسلامی ایران را نه تنها برای مردم خود خطرناک جلوه می­ دهد بلکه از این تریبون اعلام می­ دارد که جمهوری اسلامی ایران و هم­ پیمانانش تهدیدی بزرگ برای رژیم صهیونیستی و مردم جهان قلمداد می­ شوند. از آن­جا که رژیم صهیونیستی در سودای پوچ جنگ پیروزمندانه علیه جمهوری اسلامی ایران به سر می­ برد، کانادا نیز به ظاهر از همین رویه­ ی جنگ­ طلبانه پیروی نموده و هرگونه تعرض به رژیم صهیونیستی در هر عرصه­ ای را ممنوع می­ داند و حمله به این رژیم را حمله به کانادا قلمداد می­ کند.(۱۴)

تشریک مساعی در افعال رژیم صهیونیستی و کانادا برگرفته از نقاط اشتراکی است که دو طرف بدان توجه خاصی دارند. برخی مواقع صحبت از منافع مشترک بین دو یا چند دولت است که این نوع اشتراک در صورت عقب­ گرد از تأمین منافع و یا تخطی از یکسری اصول تعیین شده، دچار تزلزل خواهد شد و یا امحاء می­ گردد. اما در مورد رژیم صهیونیستی و کانادا، انبازی در باورها و اعتقادات سیاسی دو طرف نهفته است. در این نوع همزیستی، امکان افتراق و یا تزلزل آراء بسیار کمتر خواهد بود. همان­طور که مقامات سیاسی دو طرف از ارزش­ های مشترک حرف می­ زنند، به همین جهت فرایند لابی­ های تصمیم­ سازی رژیم صهیونیستی عیناً منطبق بر تعهدات کانادا می­ باشند. مانورهای مشترک نظامی که به طور همزمان صورت می­ پذیرد(۱۵) و تربیت تعاملاتی فرماندهان نظامی برجسته دو طرف، برای جنگ احتمالی با جمهوری اسلامی ایران، نیز نمونه دیگری از این مساعی­ ها و خیال­ بافی­ ها می­ باشند. امروزه در رژیم صهیونیستی نهادهای مذهبی، آموزشی، پزشکی، نظامی و اجتماعی که تشکیل می­ شود در کشور کانادا نیز دارای شعبه­ ای هستند.(۱۶)

نهادهای سیاسی صهیونیستی در کانادا از سوداگری متنوعی برخوردارند. کنفرانس سالانه سازمان صهیونیستی کانادا موسوم به ZOC با حضور سران رژیم صهیونیستی برگزار می­ شود.(۱۷) کنگره یهودیان کانادا با بیش از ۹۰ سال است که یکی از لابی­ های اصلی جامعه یهودی در کانادا می­ باشد که البته در ژوئیه ۲۰۱۱ با تغییراتی در نحوه تأثیرگذاری و نگاه به آینده، به شورای کانادایی دفاع از یهودیان (CIJA) تبدیل گشت.(۱۸) لابی­ های سیاسی دیگری نظیر؛ اسرائیل متحد (UIA)، کمیته کانادا و اسرائیل (CIC)، فدراسیون کانادای صهیونیستی (CZF) و آیپک (AIPAC) در دولت کانادا دارای جایگاه تصمیم­ سازی ذی­ نفوذی هستند.(۱۹) آیپک به عنوان یکی از مهمترین لابی­ های تصمیم­ سازی رژیم صهیونیستی، مدل حمایت دولت کانادا از رژیم صهیونیستی را مدلی فوق­ العاده معرفی می­ نماید.(۲۰) تمامی این سرویس­ های سیاسی دارای زیربنایی جاسوسی هستند و به همین دلیل رژیم صهیونیستی، کانادا را به عنوان یک بازیچه جهت دستیازی به اهداف ایدئولوگی خود به رسمیت شناخته است. این بدان معناست که رژِیم صهیونیستی بدون حضور کانادا همچنان بر سیاست­ های خود پافشاری خواهد نمود اما دولت کانادا در صورت انفصال از اتکای به این رژیم، زایشی جدیدی را از کالبد ایالات متحده و رژیم صهیونیستی تجربه خواهد نمود.

پی نوشت­ ها

۱ ) www.fa.wikipedia.org/wiki/کانادا

۲ ) www.tabnak.ir/fa/news/274125/کانادا-کشور-ملکه-انگلیس

۳ ) www.fa.wikipedia.org/wiki/اتحادیه-کشورهای -همسود

۴ ) www.nedayeenghelab.com/vdci3paw.t1v52bcct.html

5 ) www.en.wikipedia.org/wiki/canada-israel-relations

6 ) www.canadainternational.gc.ca/israel/bilateral_relations_bilaterales/index.aspx?lang=eng

7 ) www.canadaisrael.ca/information36.php

8 ) www.ghatreh.com/news/nn16807530/نخست-وزیر-کانادا-حمایت-همیشگی-کشورش-رژیم-صهیونیستی-تاکید-کرد

۹ ) ۲۰۱۳ World Service Poll BBC.pdf

10 ) Harper Says Canada Will Stand by Israel, by Mark Kennedy, Postmedia News, Published in the National Post Sunday, Novamber 7th,2010

11 ) www.en.wikipedia.org/wiki/foregin_relations_of_canada

12 ) www.en.wikipedia.org/wiki/canadian_jewish_congress

13 ) www.huffingtonpost.ca/2012/12/07/canada_israel_support_n_22561520.html

14 ) Kent, An Attack on Israel is an Attack on Canada, by Elad Benhari, Published in the Shalom Life, February 12th,2010

15 ) www.timesofisrael.com/canadian-israel-navies-team-up-for-joint-exercise

16 ) Canada-Israel Bilateral Relationshop, Published in the Center for Israel and Jewish Affairs, September 25th, 2013

17 ) www.notesonhypocrisy.com/nod/19

18 ) Canadian Jewish Congress is Discontinuing its Activities, Announcement on the Canadian Jewish Congress Website, June 30th, 2011

19 ) Ronnie Miller, Lebanon to the Intifada: The Jewish Lobby and Canadian Middle East Policy, Published by University Press of America, 1991

20 ) www.jpost.com/Diplomacy-and-politics/AIPAC-conference-highlights-canada-israel-ties

 
علیرضا زادفلاح / پایگاه جامع بصیرت افزایی

ارسال مطلب به دوستان
انتخاب محتوای ارسالی:
عنوان مطلب
خلاصه مطلب
نام شما:
رایانامه:برچسب ها: کانادا رژیم صهیونیستی کانادای صهیونیستی سیاست خارجی علیرضا زادفلاح بصیرت افزایی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.