b a s i r a t a f z a e i . c o m
زمان جاری سایت:
تبلیغات
قالب فارسی
  • تازه ها
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین
» روشن ترین تلاقی آب و آیینه؛

سه امتیاز امیر المومنین (ع) در ازدواج با حضرت زهرا (س)

توسط: سردبیر در 13 شهریور 1395, 19:56
پایگاه جامع بصیرت افزایی: ماه ذی‌الحجه آخرین ماه از سال قمری است، این ماه به علت رویدادهای مهمی که در آن رخ داده و همچنین اعمال عبادی که برای آن ذکر شده، از اهمیت خاصی برخوردار است. در بعضی از روایات مراد از شب‌های ده‌گانه‌ای که قرآن در سوره «والفجر ولیال عشر» به آن سوگند یاد کرده است، را شب‌های دهه اول این ماه می‌داند.

همچنین در حدیثی از رسول خدا(ص) آمده است که عبادت و کار نیک در هیچ ایامی به اندازه این ایام(10 روز اول ماه ذی‌الحجه) فضیلت ندارد، هم‌نوا شدن با زوار خانه خدا، وجود دو عید مهم اسلامی عید قربان و عید غدیر، همراه با روز عرفه که روز نیایش است، شکوه و عظمت خاصی به این ماه بخشیده است، از مهم‌ترین رویدادهای ماه ذی‌الحجه در ابتدای آن می‌توان به سالروز ازدواج حضرت علی بن ابیطالب با حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد.

امام حسین(ع) درباره این رویداد خجسته این چنین می‌فرماید: «آن زمان که رسول خدا(ص) در خانه ام‌سلمه بود، صرصائیل(یکی از فرشتگان الهی) نزد پیامبر(ص) آمد و عرض کرد: نور را به عقد نور درآور، پیامبر(ص) فرمود: چه کسی را برای چه کسی؟ گفت: دخترت فاطمه(س) را برای علی ابن ابیطالب(ع)، سپس در حضور جبرئیل و میکائیل و صرصائیل فاطمه را به عقد علی درآورد».(1)

روایت رضوی هم درباره چرایی این ازدواج پر برکت به دست ما رسیده است، به گونه‌ای که امام رضا(ع) از پدران بزرگوار خود از رسول خدا(ص) نقل می‌کنند که پس از ازدواج علی و فاطمه، خداوند عزوجل فرمودند: «اگر علی(ع) را نمی‌آفریدم، برای دخترت فاطمه همتا و همسری در روی زمین یافت نمی‌شد»(2)

در این میان واکنش پیامبر(ص) به این پیوند فرخنده و ثمرات آن نیز در نوع خود جالب توحه است، امام رضا(ع) از اجداد گرامیش روایت می‌کنند که پیامبر(ص) به علی(ع) فرمودند: سه فضیلت به تو داده شد که به من داده نشده است، علی(ع) عرض کرد: چه چیزهایی به من داده شده است؟ فرمود: تو پدر زنی چون من داری که من چنین پدر زنی ندارم، همسری چون فاطمه به تو داده شده که به من داده نشده است، حسن و حسین به تو داده شده که به من داده نشده است».(3)

 

پی‌نوشت‌ها:
1-بحارالانوار،ج 43، ص 123، حدیث 31.
2-مسندالرضا، ج 1، ص 141، حدیث 177.
3-همان، ج 1، ص 119، حدیث 81.


ارسال مطلب به دوستان
انتخاب محتوای ارسالی:
عنوان مطلب
خلاصه مطلب
نام شما:
رایانامه:برچسب ها: ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) ماه ذی الحجه بصیرت افزایی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.